Psia busola?

Mechanizmy nawigacji u zwierząt migrujących są przedmiotem intensywnych badań od wielu lat i co chwilę publikuje się wyniki przełomowych badań w tej dziedzinie. Co jednak ze zwierzętami bardziej terytorialnymi?

Dr Catherine Lohmann, biolożka z Uniwersytetu Karoliny Północnej (na co dzień skupiająca się na badaniach recepcji elektromagnetycznej u żółwi) z nieukrywaną ekscytacją podsumowuje dotychczasowe badania nt. możliwości wykorzystywania pola magnetycznego przez psy domowe. Odwołuje się przede wszystkim do wykonywanych w ostatnich latach eksperymentów badających różnorodne mechanizmy wyznaczania trasy u tychże.

Pierwsze podejrzenia o nieco szerszym wykorzystaniu zjawiska magnetyzmu przez naszych futrzastych przyjaciół opisał prof. Hynek Burda z Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pradze – zauważył wyraźną tendencję psów do ustawiania się na osi północ-południe w trakcie oznaczania terenu, co może oznaczać, że sensoryka elektromagnetyczna może ułatwiać im odnajdywanie się w terenie.

W ostatnim czasie dr Kateřina Benediktová, w konsultacji z Burdą, przeprowadziła serię eksperymentów polegających na wypuszczaniu psów w trakcie spaceru po lesie, aby wytropiły po zapachu zwierzynę. Po analizie tras zarejestrowanych przez urządzenia GPS zauważyli dwa podstawowe wzory powrotu na trasę spacerową: jedna polegała na powrocie tą samą drogą, najpewniej podążając ponownie za zapachem; druga polegała na ścinaniu drogi na skróty – i tu powtarzał się ten sam wzór: psy przystawały i przez ok. 20 metrów podążały wzdłuż osi… północ-południe! Wzór powtórzył się przy 170 na 223 próby.

Dr Ádám Miklósi, specjalista w dziedzinie behawiorystyki psów na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie zwraca uwagę na problemy z operacjonalizacją takich eksperymentów, a dokładnie z wyizolowaniem jednego tylko czynnika przy obieraniu trasy przez zwierzęta. Zauważa również, że czułość na pole elektromagnetyczne może być cechą wspólną wszystkich ssaków, równie starą, co one same.

Czekamy z niecierpliwością na wyniki kolejnych eksperymentów Burdy i Benediktovej!

Źródło: Science Mag

Aby wyświetlić komentarze potrzebujemy użyć ciasteczek
Aby strona działała poprawnie, wykorzystujemy pliki cookies. Umożliwia nam to korzystanie z narzędzi marketingowych i analitycznych. Kliknij “akceptuję”, jeżeli zgadzasz się z naszą polityką cookies .